Akupunktur, artık tüp bebek tedavisinde tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kullanılıyor. Kadın kısırlığında etkili olan bu uygulamayla şimdiye kadar birçok kadın anne oldu Amerikan Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Doç. Dr. Bülent Urman, akupunkturla yapılan tüp bebek tedavi yöntemini anlattı:

* Siz hep bilimsel verilere inanan bir doktor olarak tanınırsınız. Akupunktur size biraz garip bir uygulama olarak görünmedi mi?
Başta göründü ancak araştırma yaptık. Önce üç yayın bulduk. Ve dünyanın en saygın dergilerinde kontrollü gruplar üzerinde denenmişlerdi. Daha sonra sekiz yayın daha ortaya çıktı.

* Akupuntur yalnızca kadın kısırlığında mı etkili? Ya erkekler?
Biz henüz uygulamadık ancak bildirilerden biri de erkek infertilitesi üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Akupunkturun erkeklerde de sperm sayısı, hareketi ve kalitesini artırdığı öne sürülüyor.

* Siz kaç hasta üzerinde denediniz, başarı oranınız ne kadar arttı?
Biz bir yıl içinde toplam 50 kadın hasta üzerinde deneme yaptık. Başarı oranları büyük ölçüde arttı. Ancak bunları yayınlamak yasak olduğu için açıklayamıyorum.

* Siz de bunu bilimsel bir makale olarak sunacak mısınız?
Bilimsel makale olarak sunabilmek için kontrol grubu oluşturmak gerekli. Aynı sorunu oluşturan bir gruba akupunktur yapılırken; diğer gruba ‘plesebo etkisi’ dediğimiz boş akupunktur yapmamız ve bunları karşılaştırmamız gerekli. Kendi kontrol grubumuz olmadığı için çalışmamızı yayınlayamadık. Ancak yeni bir proje başlattık. Kendimiz de bunu bilimsel olarak ölçeceğiz.

* Sizce akupunkturun nasıl bir etkisi olabilir?
Henüz onu tam olarak bilemiyoruz. Yumurta gelişiminde problem olan kadınlara destek ve tedavi oluyor, tutunmayı kolaylaştırıyor. Kısırlık tedavileri zor ve uzun süreli olduğu için belki üzerlerindeki stresin büyük ölçüde atılmasına yardımcı oluyordur.

* Kaç seans yapılmasını öneriyorsunuz?
Bizim hastanemizde akupunktur yapılmıyor. Ancak genellikle kadın hastalarımız kendileri gibi tüp bebek yöntemi ile hamile kalan bir doktor arkadaşımıza akupunktur için başvuruyorlar. Embriyoyu anne karnına yerleştirmeden yapılacak 10 dakikalık bir seansın bile yeterli olduğunu gördük.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir