Akupunktur

Akupunktur, binlerce yıldır kullanılan, geleneksel Çin tıbbına ait bir tedavi yöntemidir. Kadim Çin inanışına göre insan evrenin içinde yaşayan bir parçadır ve her şeyde var olan evrensel güç, insanın içinde de bulunur. “Chi” ismi verilen bu enerji, vücutta “meridyen” olarak adlandırılan kanallarda dolaşır. Enerjinin dolaşımına engel olan faktörleri ortadan kaldırmak için akupunktur yöntemi kullanılır. Bu sayede denge sağlanır ve çeşitli hastalıkların önüne geçilmiş olur.

 

Bilimsel bir tedavi yöntemi olan akupunkturla sahip olduğunuz birçok hastalığa çözüm

bulabilirsiniz. Alanında uzman doktorumuz tarafından sağlanan bu hizmetten kireçlenme ve vücut ağrısından depresyona kadar farklı sağlık sorunları için yararlanmanız mümkündür.

Akupunktur Nedir?

“Akupunktur nedir?” sorusu geleneksel tıbbi yöntemlerin yanı sıra alternatif seçeneklere yönelmek isteyenler tarafından oldukça merak edilir. Acus (iğne) ve puncture (batırmak) kelimelerinin birleşiminden oluşan bu uygulama, Çin’de ortaya çıkmış olmasına rağmen günümüzde batı ülkelerinde de sıklıkla tercih edilir. Çeşitli iğneleri vücudun belirli noktalarına batırılması yoluyla uygulanan bu yöntem, enerji akışının dengelenmesini sağlar.

 

Akupunktur, yaklaşık 2500 yıllık bir geçmişi olan köklü bir tedavidir. Geleneksel Çin tıbbında, insan vücudunun enerjiyle dolu olduğuna inanılır. Bu enerjinin dolaşımı vücutta belirli yollar üzerinden sağlanır. Ancak zaman zaman bu kanallarda tıkanmalar meydana gelebilir. Enerji akışında dengesizliklere neden olan bu durum, ağrı ve hastalıkları beraberinde getirir. Akupunktur yöntemi, bu sorunu ortadan kaldırarak tekrar sağlığınıza kavuşmanıza katkıda bulunur.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi, hastanın sağlık sorunlarına ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş bir süreçtir. Uygulamanın başlangıç aşamasında kişinin tıbbi geçmişi gözden geçirilerek genel sağlık durumu analiz edilir. Tedaviye uygun olduğunun anlaşılmasının akabinde iğne yerleştirme aşamasına geçilir.

 

Akupunktur iğnesi, ince ve esnek bir yapıya sahiptir. Cilt altına yerleştirilmeleri sırasında hissedilen ağrı son derece düşüktür. İğneler yaklaşık 20 ile 40 dakika arasında vücutta, akupunktur noktaları adı verilen bölgelerde bekletilir. Hastanın ihtiyaçlarına göre belirli periyotlarla birden fazla seans planlanabilir.

Akupunktur Ne İşe Yarar?

Akupunktur, doğru uygulandığı takdirde pek çok hastalık için şifa sağlayan bir yöntemdir. Ağrısız ve acısız olmasıyla da tercih edilen bu tedavi, geçmişten bugüne çeşitli sağlık sorunlarının iyileştirilmesi için kullanılmıştır. Depresif hastalıklardan kireç tedavisine kadar geniş bir alanda yararlanılan işlem, kilo vermek isteyen kişiler için de oldukça uygundur. Akupunktur tedavisi desteği alabileceğiniz bazı hastalıklar şunlardır:

 

  • Depresyon
  • Ağrı
  • Kireçlenme
  • Sigara bırakma
  • Baş ağrsı
  • Tüp bebek
  • Kısırlık

 

Elbette her bir tedavi için uygulanan yerler farklılık gösterir.  Bu işlemde genellike ağrıyan ve iyileştirilmek istenilen bölgeye iğneler batırılır. Öte yandan bazı tedavi seçenekleri için kulak arkası gibi bölgeler de tercih edilir .

Akupunktur Yöntemiyle Depresyon Tedavisi

Günümüzün en büyük sorunlarından olan depresyon çok ağır olmadığı takdirde akupunkturla tedavi edilebilir. Fakat bu noktada hasta yalnızca işlemi uygulayan doktorun değil, bir psikiyatristin de kontrolü altında olmalıdır. Uygulama sırasında genellikle kulak arkasındaki bazı noktalara iğneler batırılır.

Akupunktur Yöntemiyle Ağrı Tedavisi

Bu yönteminin en çok uygulandığı sorunlardan biri de ağrılardır. Baş, sırt, kas, boyun ve diğer çeşitli bölgelerde oluşan ağrıların giderilmesi için tedaviden yararlanabilirsiniz. Akupunktur iğnesi, ilgili noktalarda bulunan reseptörleri uyarır. İnce sinir telleri bu sinyalleri algılayarak omurilik yolunu kullanır. Ardından ağrıya sebep olan beyin bölgesindeki sinirler uyarılarak hastanın tedavisi sağlanır.

Akupunktur Yöntemiyle Sigara Bırakma

Çeşitli hastalıkları tedavi etmenin yanı sıra bu uygulama sayesinde sigarayı bırakabilmeniz de mümkündür. Kulak başta olmak üzere çeşitli akupunktur noktaları uyarılarak gerçekleştirilen yöntem, kötü alışkanlığınızdan uzaklaşmanızı sağlar. Ağrısız ve acısız bir şekilde sigara bağımlılığından kurtulmak için uzman doktorumuzdan yardım alabilirsiniz.

Akupunktur Yöntemiyle Tüp Bebek

Tüp bebek başlı başına ayrı bir işlem olsa da akupunktur tedavisi ile bu süreci daha başarılı hale getirebilirsiniz. Yumurta üretiminde sıkıntı yaşayan kadınlara uygulanan bu yöntem sayesinde embriyonun rahme tutunması kolaylaşır. Kadın doğum uzmanının takibi altında gerçekleştirilen işlemde embriyo anne karnına yerleştirilmeden önce 10 dakikalık bir seansla tüp bebek tutturma şansını artırabilirsiniz.

Akupunktur Yöntemiyle Kısırlık Tedavisi

Kısırlığa sebep olan birçok faktör bulunsa da bazı geleneksel tedavi yöntemleri başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Akupunktur da bunlardan biri olup hem erkek hem de kadın hastalar için oldukça uygundur. Bu işlemle birlikte erkekte sperm sayısı artar ve hareketliliği güç kazanır. Kadındaysa yumurtalıkların büyümesi ve yumurta üretiminin yükselmesi sağlanarak çocuk sahibi olma şansı artırılır.