Kalıcı kilo kontrolünde doğru zamanda doğru yolu izlemenin önemine dikkat çeken beslenme uzmanları, ‘akıllı besinler’in şişmanlıkla mücadelede altın standartlardan biri olduğunu söylüyor.

Kilo problemi olan insanlar mucize formüllerin peşine düşüyor, maydanozu, lahanayı veya çeşitli ot kombinasyonlarını kaynatarak sularını içiyor ve birden bütün yağlarının eriyeceğini düşünüyor.

 

 

Obezite ve metabolizma hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, akıllı gıdaları bilip, ona göre beslenmenin şişmanlık hastalığının kalıcı çözümünde önemli rol oynadığını söylüyor. Şeker yükü fazla yiyeceklere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Kaya, “İnsan vücudu ana yakıt kaynağı olarak glikozu kullanır. Glikozun kaynağı ise yiyeceklerle aldığımız karbonhidratlardır. Karbonhidratları kabaca basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratlar olarak ikiye ayırırız. Basit karbonhidratlar, şeker yükü fazla olan yiyeceklerdir. Kan şekerimizi hızlı yükseltir ve bizi daha çok acıktırır, daha çok yememize neden olur” diyor.

Şeker yükü düşük yiyecekler uzun süre tok tuttuğunu hatırlatan Dr. Kaya, ‘akıllı besinler’ dediği gıdaların kalıcı kilo kontrolünde nasıl tüketilmesi gerektiğini ise şöyle özetliyor:

ELMA, ÇİLEK, BULGUR, KİVİ
“Kompleks karbonhidratların içindeki şeker kana daha yavaş geçer ve bizi daha uzun süre tok tutar. Kompleks karbonhidratlar ve düşük glisemik indeksli yiyecekler, kalıcı kilo vermede en sık başvuracağımız akıllı besinlerdir. Bunlar; elma, armut, kivi, greyfurt, kiraz, çilek, kurubaklagiller, bulgur, esmer pirinç ve kepekli makarnadır.

BU YİYECEKLERİ TEK BAŞINA TÜKETMEYİN
Başlıca basit karbonhidrat ihtiva eden ve glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler ise şeker, bal, reçel, tatlılar, muz, incir, üzüm, tatlı kavun, tatlı karpuz, patates, havuç, beyaz pirinç, beyaz un ve beyaz makarnadır. Peki, bu yiyecekleri hiç tüketmeyecek miyiz? Tabii ki yiyeceğiz ama şeker oranını düşürerek yiyeceğiz yani nasıl yiyeceğimizi bileceğiz. Örneğin; muzu yoğurtla, patatesi etle ve yoğutla karıştırarak yemek vücut için biyoyararlanımı daha iyi kılar ve bizi daha geç acıktırır. Ayrıca yemeğe limon katmak da glisemik indeksi düşürür.

EN BÜYÜK YARDIMCI YÜKSEK LİFLİ BESİNLER
Yüksek lif içerikli besinleri bilmek ve bu tür besinleri öğünlerimizde sık kullanmak da kalıcı kilo kaybında en büyük yardımcımız olur. Bu yiyecekler sindirim sistemimizde daha uzun süre kalır. Çiğneme hızımız bile bu tür besinlerde daha yavaştır. Bizi daha tok tutar. Lif oranı yüksek besinlerin aynı zamanda şeker oranı da düşüktür. Örneğin kabak, lahana, brokoli, ıspanak, kurubaklagiller, kepekli unlar da çok iyi seçimlerdir. Kabızlık sorunu olanlara da birebir çok iyi çözümdür.

YAĞI AZALTIN, KIZARTMADAN, MAYONEZDEN UZAK DURUN
Kalıcı kilo kontrolünde çok önemli bir diğer kavram da daha düşük yağlı yemeyi becerebilmektir. Yağlar dünyadaki en yüksek kalorili yiyeceklerdir. Yiyeceklerin üzerine yağ eklendiğinde yiyeceğin mevcut kalorisi iki-üç kat artabilir. Özellikle metropol hayatında hazır gıda tüketimi son derece yaygındır ve bu yiyeceklerin yağ oranı lezzeti artırabilmek için çok fazladır. O nedenle siz siz olun yiyecekleri seçerken daha az yağlı olmasına özen gösterin. Yani çıtır, kıtır, pane, kızartılmış, kremalı, mayonezli, hazır pastane ürünleri, dışarıda kıymadan yapılmış etler tüketilmezse kilo kontrolü daha kolay olur. İşe yaptığınız yemeklere koyduğunuz yağı yarı-yarıya azaltarak başlayabilirsiniz. Yağ oranı yüksek besinler ise kilo ile savaşta en uzak kalınması gerekli gruptur. Yağ oranı yüksek kızartmalar, milföy gibi hamurlar, baklavalar, soslar belki de uzun vadede en uzak kalınması gereken gruptur.”

3 Comment

 1. 31.01Hs3Fa536Zh2Yvnfgzagnha4P@Mail5U.pw Avatarı
  31.01hs3fa536zh2yvnfgzagnha4p@mail5u.pw

  repellendus temporibus eius voluptas id iste corrupti distinctio maxime pariatur omnis molestiae facere consequatur non. repellat et blanditiis magni sunt eaque sint ut earum illum odio et nobis optio

 2. Sklep Internetowy Avatarı
  sklep internetowy

  Wow, amazing blog layout! How lengthy have you ever
  been running a blog for? you make running a blog look easy.
  The total glance of your website is fantastic, as smartly
  as the content! You can see similar here <a href="[Link deleted]online

 3. Schermerdusenberycmp5P8+2Egsmgera1Mj@Gmail.com Avatarı
  schermerdusenberycmp5p8+2egsmgera1mj@gmail.com

  maxime est modi quis qui sit ab maxime rerum magnam aut dolores eius quas et nesciunt harum enim minus vitae impedit illum. similique ad veritatis quidem aliquid provident magnam nesciunt quis et pers

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir