Annelerin en büyük sorunlarından biri olan "iştahsızlık", hastalıktan ziyade çocuğun psikolojik durumundan kaynaklanabilmektedir.

Bu nedenle iştahsız bir çocuk için öncelikle fiziksel bir rahatsızlığın olup olmadığı araştırılırken diğer yandan ruhsal çatışmalarının olup olmadığı, duygusal bir probleminin bulunup bulunmadığına da bakılmalıdır. Annelerin, çocuğunun iştahının açılması için doktordan iştah açıcı şurup istediğini, ancak bu tür ilaçların bir yararı olmadığını vurgulayan Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Pediatri Bölüm Başkanı Dr. Nevin Aykol, iştahsız çocukları ağzına aldığı lokmayı evirip çeviren, yavaş çiğneyen, yutamayan, tabağındaki yemeği bitiremeyen, nazlanan çocuklar olarak tanımladı.

Çocuğun iştahını azaltan etkenler Pütürlü gıdalara zamanında alışmamış olması. Yemek öncesi su içmesi, şekerli gıdalar yemesi. Öğün aralarında çikolata, pasta, meyve suyu vb. gibi yüksek kalorili gıdalar yemesi, aşırı süt tüketmesi. Yemek öncesi yorucu fiziksel aktivitelerde bulunması. Sevmediklerini yemeye zorlanması. Yemek sırasında TV seyretmesi. Ev ortamında huzursuzluk.

Ne yapılmalı? Az porsiyon verin, isterse tekrar verin ve başarısını övün. Sizi taklit eder unutmayın, yemek seçiyorsanız o da seçer. Sebze yemekleri, karışık besinlere, keskin tat ve kokulu (pırasa, lahana, kereviz...) gıdalara karşı isteksiz olurlar, zorlamayın.


Diğer Yazılarımız
Karda yürürken düşmemek için adımlarınızı küçültün
Beyindeki kıskançlık lobu keşfedildi
Şişmanlığı önlemek için bir kaç öneri
Marrup,Marul faydaları
Sütlü tarhana çorbası bebeklere en iyi ek besin
Kansere verem mikrobuyla tedavi
Hazır Bezler Tuvalet Eğitimini Geciktiriyor
Burundaki hücreler felç hastalarına umut oldu
Kebere Otunun Faydaları
Üç kadından birinin "kemikleri eriyor"