Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) normal doğum için özel hastanelere 400 lira ücret ödüyor.

Bunun yanında her hastadan bu ücretin en fazla yüzde 70’i yani 280 lira da fark ücreti alınmasına izin veriyor. Fakat son yayınlanan Sağlıkta Uygulama Tebliği (SUT) ile özellikle hamile bayanların tercih ettiği epidural anestezi ya da sık bilinen ismiyle ‘ağrısız doğum’ için hastanelere devletin ödediği paranın 3 katına kadar ilave ücret alınmasının önü açıldı. Yeni dönemde özel hastaneler ağrısız

 

doğum yaptıran vatandaştan bin 200 liraya kadar ilave ücret isteyebilecek. Yetkililer, uygulamanın olumlu bir tarafının olacağını ifade ediyor. “Hastaneler tarafından yüzde 45’leri bulan sezaryenle doğum yerine hastaların normal doğuma yönlendirilmesi daha kolay olacak.” diyor. Türkiye’de yapılan yıllık bir milyon 300 bin doğumun yaklaşık yüzde 45’i sezaryen olarak gerçekleşiyor. Bazı özel hastanelerde bu oran yüzde 80-90’lara çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre sezaryenin oranının toplamda yüzde 15-18 olması gerekiyor. Yeni düzenleme özel hastanelerin hastalarını sezaryenli doğumdan normal doğuma yönlendirmek için daha çok çaba göstereceği kaydediliyor.

 

Diğer yandan SGK, son düzenlemesi ile kamuda sık yapılan robotik cerrahi operasyonlarını da istisnai sağlık hizmeti kapsamına aldı. Vatandaş bu cihazlarla operasyona girerse 3-4 bin lira kadar ilave ücret ödeyebilecek. Robotik cerrahi ile ‘üroloji, kadın-doğum, KBB’ alanlarında neştersiz operasyon yapılıyor. İyileşme daha hızlı oluyor. Bunun yanında ‘prostata lazer tedavisi veya plazmakinetik tedavisi’, ‘suda doğum’, ‘penil protez implantasyonu’, ‘diş protez işlemleri’, ‘robotik rehabilitasyon sistemi uygulamaları’ ve ‘kapsül endoskopi’ gibi uygulamalar da SGK tarafından istisnai sağlık hizmetleri kapsamına alındı.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir