loading

Adres

Mithatpaşa Cd. No: 263

E-posta

info@drekmekcioglu.com

Telefon

+90 (232) 277 75 75

Çağın yaygın hastalığı; kanserin tedavisi sırasında ve sonrasında kuarsetin isimli maddenin önemli rol oynadığı biliniyor. Kuarsetin yüksek miktarda soğan, elma ve çayda; düşük oranda sarımsak, Brüksel lahanası, keçiboynuzu, ıspanak ve kuru yemişte bulunuyor. İşte kuartesinle ilgili bilinmesi gerekenler…

 

 

 

ŞEKER DE İÇERİYOR
Kuarsetin, yüzde 22 ila 27 oranında total flavonon glikosid içeren mabet ağacının da başlıca bileşenidir. Halk arasında mürver adıyla bilinen Sambucus nigra L., deve dikeni ve sarı kantaronun da içinde bulunur.
Kuarsetin en fazla soğanda bulunmaktadır. Kuarsetinli bitkilerde ayrıca şeker bileşenine bağlı glikozidler vardır. Şeker, ince bağırsakta bakteriler yoluyla bölünmekte ve karbonhidrat olmayan bileşen fenolik asite dönüşebilmektedir. Gıdalar aracılığıyla alınan kuarsetin; hastalarda özellikle mide, meme ve kolon kanserine karşı önerilmektedir. Kuarsetinin yararları gözlenmektedir.
Kuarsetin besin yoluyla yaygın olarak sindirilmekle birlikte ağızdan hap yardımıyla da alınabilir. Çalışmalar, ağızdan alınan ilaçların maksimum yüzde 0.5’lik bir emilim gösterdiğini kanıtlamıştır. Özellikle gıdalar yoluyla alınması büyük önem taşır.
Emilen kuarsetin; karaciğere aktarılır. Maddenin bir miktarı karaciğerde metilasyon, hidroksilasyon ya da konjugasyon yoluyla dönüşebilmektedir.
Çoğu flavonoid (Birçok meyve ve sebzede yüksek oranlarda bulunan sarı-beyaz pigmentler) gibi, kuarsetin de güçlü bir antioksidandır. Alternatif in vitro (laboratuvar ortamında ya da yapay koşullarda) özelliği esas alınarak kullanılmaktadır.

İLTİHABA KARŞI ETKİLİ
Kuarsetinin hayvan ve insanlarda, kanser hücresi üzerine etkileri araştırılmış ve anti-enflamatuar (iltihaba karşı) sonuç gösterdiği saptanmıştır. Örneğin; fareler üzerinde kolon ve meme tümörlerini azalttığı görülmüştür. Kuarsetinin serbest radikalleri temizleme yoluyla toksitleri azalttığı ve kanserli hücrelerin iyileşmesine katkıda bulunduğu gözlenmiştir.
Diğer iki flavonoid apigenin ve genistein ile birlikte uygulanan kuarsetin, Reuber H35’lerde (kültür üretilen tümör hücresi) radyasyon etkinliğini artırmıştır.