loading

Adres

Mithatpaşa Cd. No: 263

E-posta

info@drekmekcioglu.com

Telefon

+90 (232) 277 75 75

Büyük (sistolik) ve küçük (diyastolik) tansiyonun normal değeri nedir?

Sistolik basınç, halk arasında büyük tansiyon olarak bilinir ve kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basıncı ifade eder. Diyastolik basınç ise halk arasında küçük tansiyon olarak bilinir ve kalbin kan pompalamaya ara verdiği dönemdeki basıncı ifade eder. Normal kan basıncı değerleri sırasıyla sistolik için en çok 120 mmHg, diyastolik için ise en çok 80 mmHg olmalıdır, bu değerler normal kan basıncı değerleridir.

Hipertansiyon veya tansiyon yüksekliği nedir?

Tansiyon veya kan basıncı, kalbin kanı pompalarken damar duvarında oluşturduğu basınçtır ve milimetre cıva (mmHg) olarak ifade edilir. Bu basıncın istenilen değerlerin üzerinde olması durumu ise hipertansiyon olarak tanımlanır.

Neden önemlidir? beyin kanaması ve felç, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, görme kaybı

gibi hastalıklara neden olabilir.

Hipertansiyon hastalarında kan basıncı değerleri normal sınırlarda tutularak bu hashastalıkların oluşması önlenebilir.

Hipertansiyon sık görülen bir hastalık mıdır?

Türkiye’de 28 yaş üzerindeki erişkin erkeklerin %49’unda, erişkin kadınların ise %56’sında kan basıncı yüksekliği vardır. Bir başka deyişle ülkemizde yaklaşık 16.3 milyon insanın hipertansiyon hastası olduğu söylenebilir. Bu nedenle toplumun her yaş grubundan bireyler yılda en az bir kez tansiyonlarını kontrol ettirmelidir.

Kan basıncınızı kendiniz ölçebilir misiniz? Evet ölçebilirsiniz. Bilek ve koldan kan basıncı ölçen elektronik aletler kullanılabilirsiniz. Ancak bu aletlerin güvenilirliğini anlamak amacı ile civalı bir tansiyon aleti ile de ölçüm yapıp değerlerin karşılaştırmasının yapılması uygun olur. Ayrıca bilekten ölçen cihazlar, kabaca fikir vermekle birlikte, güvenilirlikleri sınırlıdır. En doğru sonuç veren aletler civalı ölçüm cihazlarıdır.