loading

Adres

Mithatpaşa Cd. No: 263

E-posta

info@drekmekcioglu.com

Telefon

+90 (232) 277 75 75

Birçok hastalığın tedavisinde bitki tedavisine başvurulmaktadır. Şifalı bitkilerin iyi geldiği söylenmektedir. Fakat her şifalı bitki iyi midir? Şifalı bitkilerin fazla kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek durumlar bitki tedavisine gölge düşürmektedir. Bitkisel tedavilerde dikkatli olunması şarttır. Şimdi şu örneklere bir göze atalım.

Dağ kavunu (cırtatan) sinüzitte kullanılır. Kullanılan doz ayarlanamadığmda, burun, boğaz ve kulakta şiddetli tahrişe neden olduğu gözlenmiştir. Kadın hastalıklarında önerilen kanarya otunun hayvanlarda zehirlenme yaptığı gözlenmiştir. Peygamber çiçeği birçok hastalık için önerilmesine karşın, zehirlenme yaptığından hayvanlar tarafından yenmez. Romatizmada önerilen kır hardalının fazla yenmesi hayvanlarda zehirlenme yapar. Kır teresi yara ve sivilceler için önerilir, fakat özellikle tohumları hayvanlarda zehirlenme yapar. Çoban çantası çeşitli hastalıklar ve zayıflama için önerilmesine karşın, hayvanlarda zehirlenme yaptığından, birçok, ülkede zararlı ot olarak tanımlanır. Basur otu çeşitli
hastalıklarda önerilir. Ancak, bu otta bulunan zehir burun, boğaz ve gözde bozukluklara neden olur. Karaciğer ve sindirim sistemi hastalıkları için kullanılması önerilen kuzukulağı çok miktarda okzalat içerir. Bu bitki çok alındığında okzalat, kalsiyumla çözünmez bileşik yaptığından kalsiyumun yararlılığım azaltır, böbreklerde taş oluşumunu artırır. Diüretik, basur, çeşitli cilt hastalıkları için önerilen nevruz otu hayvanlarda zehirlenme yapar. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Özetle, tedavi amacıyla kullanılan çeşitli bitkilerin fazla alınmalarının zararlı etkileri olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca, herhangi bir ilacın tedavi etkinliği, hastalığın tanısı, kullanım dozu ve kullanım şekliyle bağıntılıdır. Hastalığın kesin tanısı yapılmadan; hastalığa, bireyin özelliğine ve beslenme durumuna bakılmadan ilaç kullanımının yarardan çok zarar getirebileceği düşünülmelidir. Hastalığın tanısını koyma, hastanın özelliğine göre ne tür ilaç alabileceğini, o ilacı nasıl kullanacağını önerme yetkisi hekimindir. Bu yetkiye sahip olmayan herhangi bir kimsenin hastalık için çeşitli bitkileri önermesi yarardan çok zarar getirebilir. Denetim altında yetiştirilmeyip, kendiliğinden yetişen yabani dediğimiz otlar, mantarlarda olduğu gibi, yerine göre zehir, yerine göre panzehirdir. Sağlığımızı ve paramızı düşünerek, yerinde kullanmalıyız.