İstanbul genelinde kızamığa yakalananların sayısı 24’e yükseldi. Vakaların ilk beşinde yapılan genetik inceleme, hastalığın yurtdışı kaynaklı olduğunu gösterdi.

Salgına karşı harekete geçen İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, rutin aşı takviminde bebeklere 12. ayda yapılan tek dozluk kızamık aşısına bir doz daha eklemeye karar verdi. Buna göre kent genelinde aile hekimleri 9-12 aylık bebeklere iki kızamık aşısı uygulayacak. Amaç 12 aydan küçük olanları da koruma altına almak.

 

Sağlık Bakanlığı, geçmişte yapılan kızamık aşılarının yüzde 14’ünün etkisiz olduğu iddialarını ise yalanladı.

İl Sağlık Müdürlüğü bulaşıcı hastalıklardan sorumlu Müdür Yardımcısı Serap Gençer, özellikle 9 ayını geçmiş bebeklerde rutin aşıyı beklemeden erken koruma sağlamak istediklerini söyledi. 9 aydan daha küçük bebeklere henüz güvenilir olmadığı için aşı yapmadıklarını belirten Gençer, geçmişte yapılan kızamık aşılarının yüzde 14’ünün etkisiz olduğu iddialarının ise gerçek olmadığını ifade etti. Gençer, ellerinde yeterince aşı bulunduğunu da aktardı. İl genelinde her gün 30-40 döküntülü vakadan alınan kan örnekleri İstanbul Hıfzıssıhha Enstitü Müdürlüğü’nde inceleniyor. Gerekli sonuçlar İl Sağlık Müdürlüğü’ne iletiliyor.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir