Özellikle emzik çeşitlerinin yanlış tercihi çocukların damak ve diş yapısına zarar veriyor. Uzmanlar, 1 yaşından sonra damaksız emzik kullanılmamasını öneriyor.

Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Gökhan Mamur, bebeğe ilk haftalarda değil, 4. veya 6. haftadan sonra emzik verilmesi gerektiğini söylüyor. Mamur, emziğin bebeğin emme içgüdüsünü tatmin etmesi sebebiyle anne göğsünü emme istediğini yok ettiğini belirtiyor. Çocukların emerken haz aldığını dile getiren Mamur, “Emme anındavücutta doğal morfin benzeri kimyasal madde endorfin salgılanır.

 

Bu nedenle bebekler, emziği zor bırakır. Ancak çocuk, 2 yaşından sonra emziğe devam etmemeli. Bu yaştan sonra emzik, kalıcı diş, damak ve parmak bozukluklarına yol açar. Kalıcı diş bozuklukları, gelişmekte olan dişler üzerine emziğin sürekli baskısı ile gerçekleşir. Damak bozuklukları da damakta normalde uzun süre olmaması gereken bir nesnenin varlığı sebebiyle ortaya çıkar.” diyor.

 

 

Aileler, emzik seçiminde de dikkatli olmalı. Acıbadem Hastanesi Çocuk ve Yenidoğan Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, emme problemi olan çocukların yutmaya alıştırılması için damaksız emzik kullanması gerektiğini söylüyor. Şarman’a göre aşırı emzik emen çocuklarda damak yapısına göre emzik kullanılmalı. Damaksız emzikler, anne memesini andırdığı için bebekler tarafından daha çok tercih edilir. Ancak bu tür emzikler özellikle 1 yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısı ve üst ön dişlerin sıralanışını bozuyor. Bu nedenle çocuğa 1 yaşından sonra damaksız emzik verilmemeli. Damaklı emzik ise damaksız emziğe göre daha elips ve yukarı doğru kıvrıktır. Bu anatomik şeklinden dolayı 2-3 yaş arasında dahi rahatlıkla kullanılabilir. Silikon emzikler silisyumdan üretiliyor. Silikon emziklerin formu kolay bozulmaz, ancak diş darbelerine karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle silikon emzikler henüz diş çıkarmamış bebekler için daha uygun.

Emzikten vazgeçirmenin yolları

Emziği aniden kesmeyin. Bu durum çocukta güvensizlik hissi uyandırır. Aniden ortadan kaldırmak yerine unutturmaya çalışın. Parka gitme, kitap okuma, oyuncak verme gibi daha etkin ve kalıcı yöntemler uygulayın.

Bir emzik hariç hepsini atın. Elinizde kalan emziğin ucunu her gün 3-4 milimetre kesin. Yavaş yavaş emzik zevksiz bir hal alacak ve sonunda emecek bir şey kalmayacaktır.

Emziğe asla acı biber, nar ekşisi, sirke sürmeyin.

Emziği bıraktırmayı, çocuğun sarsılacağı kardeş doğumu, ev değişimi gibi dönemlerde yapmayın.

Emzikle ilgili yapılan yanlışlar

Emziği reçel ya da bal gibi tatlı yiyeceklere batırmayın. Özellikle 1 yaşından önce bebeklere bal vermek, sağlık açısından zararlıdır, bal “botulizm toksini” verir. Ayrıca emziği şekere batırmak emziği daha cazip yapar.

Başkasının emziği hiçbir zaman kullanılmamalı. Ayrıca emzik, ağızla temizlenmemeli.

Kilo alamayan ve az meme emen bebeklere emzik vermeyin.

1 yaşından sonra damak yapısını etkileyebileceğinden emzik sayısı artırılmamalı ve kesme yoluna gidilmeli.

Her ağladığında emzik vermeyin. O anda yapılması gereken tek teskin ilaç, ilgidir.

2 yaşından önce emziği bıraktırın. 3 yaşına geldiği halde emzik ya da parmağını emmeye devam ediyorsa, çocuğunuzu diş hekimine götürün.

Emzik kullanan bebeklerde orta kulak iltihabı riski daha fazladır. Anne sütünü de daha erken bırakır.

Write a Reply or Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir