\"uykusuzluk7\"\"Proceedings of the National Academy of Sciences\" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; bir hafta boyunca günde 6 saatten az uyuyan kişilerde yüzlerce genin işlevi değişime uğruyor.
Surrey Üniversitesi’nde yapılan araştırma sırasında katılımcılar iki gruba ayrıldı. Gruplardan biri bir hafta boyunca günde en az 10 saat uyurken ikinci gruptan günde 6 saatten az uyumaları istendi. Bir hafta sonunda her iki gruptan alınan kan örnekleri karşılaştırıldığında günde 6 saatten az uyuyan katılımcılarda 700’den fazla genin işlevinde değişikler meydana geldiği belirlendi.
Araştırmayı yöneten Prof. Colin Smith, farklı genlerin işlevlerindeki değişimlerin vücut kimyasının da değişmesine yol açtığını belirtti. Bazı genlerin işlevinin gün içinde doğal olarak azalıp çoğaldığını ifade eden Prof. Smith, uykusuzluğun genlerin doğal ritmini bozarak ya çok az ya da aşırı çalışmasına neden olduğuna dikkati çekti.
Prof. Smith, kalp hastalıkları, diyabet, obezite ve beyin işlevlerinin bozulması ile ilişkilendirilen uykusuzluğun hücre yenilenmesini sekteye uğratarak en çok bağışıklık sistemini etkilediğini sözlerine ekledi.
AA


Diğer Yazılarımız
Bilgisayar oyunu oynayanların beyni farklı
Gül ağacının faydaları
Kış yorgunu cilde bahar canlılığı
Yanık tedavisinde 'dikenli fare' umudu
Ağız yarasına karşı: Papatya
Demir eksikliği, zekâlarını olumsuz etkiliyor
Fruktozlu içecekler sağlığa zararlı mı?
Aft, hastalıkların habercisi olabilir
Kendinize En Uygun Doğum Şeklini Seçin
Gençlik aşılayan gaz: Ozon