\"uykusuzluk7\"\"Proceedings of the National Academy of Sciences\" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; bir hafta boyunca günde 6 saatten az uyuyan kişilerde yüzlerce genin işlevi değişime uğruyor.
Surrey Üniversitesi’nde yapılan araştırma sırasında katılımcılar iki gruba ayrıldı. Gruplardan biri bir hafta boyunca günde en az 10 saat uyurken ikinci gruptan günde 6 saatten az uyumaları istendi. Bir hafta sonunda her iki gruptan alınan kan örnekleri karşılaştırıldığında günde 6 saatten az uyuyan katılımcılarda 700’den fazla genin işlevinde değişikler meydana geldiği belirlendi.
Araştırmayı yöneten Prof. Colin Smith, farklı genlerin işlevlerindeki değişimlerin vücut kimyasının da değişmesine yol açtığını belirtti. Bazı genlerin işlevinin gün içinde doğal olarak azalıp çoğaldığını ifade eden Prof. Smith, uykusuzluğun genlerin doğal ritmini bozarak ya çok az ya da aşırı çalışmasına neden olduğuna dikkati çekti.
Prof. Smith, kalp hastalıkları, diyabet, obezite ve beyin işlevlerinin bozulması ile ilişkilendirilen uykusuzluğun hücre yenilenmesini sekteye uğratarak en çok bağışıklık sistemini etkilediğini sözlerine ekledi.
AA


Diğer Yazılarımız
Erkekler saç ektirme yarışında
Çikolata, astım için gizli tehlike
Bebeğin sık hapşırması reflekstir
Sağlıklı beslenmenin ipuçları
Cerrahinin yeni altın standardı: Minimal invaziv cerrahi
Lazerin Ağrı Tedavisinde Kullanımı
Çocukla sağlıklı tatilin ipuçları
eczaneler, aktarların işine ortak oldu
İşte obezitenin formülü
Çınar ağacının faydaları