Tiroidin az ya da çok çalışması ise yorgunluk,unutkanlık, kilo artışı gibi çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. Bu hastalıklar erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülüyor.Tiroid hormonlarının metabolizmayı düzenleme görevinin yanı sıra, üreme fonksiyonu ve zeka dahil olmak üzere pek çok rol üstlendiği biliniyor.

İstanbul Tıp Fak. Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, “Önemli olan herhangi bir probleme yol açmadan, erken dönemde tiroid hastalıklarını belirleyip tedavi etmektir.” dedi. Prof. Dr. Buyru, tirodin az veya çok çalışmasının adet düzensizlikleri, adet görememe, gebe kalamama veya düşüğe neden olabileceğini belirtti.

Tiroidin az çalışması unutkanlık ve kilo artışına neden oluyor! Hipotiroidi olarak adlandırılan tiroidin az çalışması durumu, adet düzensizliklerinin yanı sıra çabuk yorulma, kabızlık, yorgunluk, unutkanlık, kilo artışı, göz etrafında şişlik, düşük vücut ısısı ve kalp hızının yavaşlaması gibi belirtilere yol açıyor. Tiroid hormonları düşük olduğunda, eksik olan hormonu yerine koyarak hastalık kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Gebe kalanların mutlaka TSH düzeyini ölçtürmesi gerekiyor. Tiroid bezi az çalışan kadınlar gebe kalmakta zorluk çekebiliyor, gebe kaldıkları takdirde de düşük ihtimali artıyor. Gebelikte tiroid hastalıklarının önemine değinen Prof. Dr. Faruk Buyru konu ile ilgili, “tedavi ile tiroid fonksiyonu normale dönenlerde riskler ortadan kalkar. Gebelik oluştuğu takdirde ilk ayda TSH ve tiroid hormonlarına bakılarak ilaç dozunun yükseltilmesi gerekebilir. Sağlıklı bir gebelik için, gizli tiroid hastalıklarını ortaya çıkartabilmek amacı ile gebelik öncesinde de TSH bakılması önerilmektedir.” diye kaydetti. Tiroid bezlerinin fazla çalışması durumu olan Hipertiroidizm’e, Hipotiroidi’ye göre daha az rastlanıyor. En önemli belirtileri olarak, iştah açılmasına rağmen kilo kaybı, çarpıntı, sinirlilik sayılıyor. Prof. Dr. Buyru, Hipertiroidi olan gebelerde, bulantı ve kusmaların da daha fazla görülebileceğini belirtti. Belirgin hipotiroidisi olan kadınlar gebe kalmakta güçlük çekebiliyor. Gebe kalanlarda ise, tansiyon yüksekliği, bebekte düşük doğum ağırlığı,erken doğum ve bebekte zeka geriliği gibi problemler daha sık görülüyor. Özellikle ilk aylarda, anneden fetusa plasenta yoluyla taşınan tiroid hormonunun beyin gelişiminde büyük önemi olduğundan annenin tiroid fonksiyonlarının normal olması gerekiyor. Prof. Dr. Buyru, tüm yeni doğanların tiroid fonksiyonlarının araştırıldığını ve gerekirse çok erken dönemde tedaviye başlandığını söyleyerek, yeni doğanlarda tiroid rahatsızlığına önem verildiğine değin Tüp Bebek tedavisinde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor! TSH düzeyinin yüksek olması tüp bebek tedavisinde de sonucu olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle pek çok klinikte tedavi öncesi TSH araştırılması yapılıyor. Gebelerde ise fazla çalışan tiroid tedavi edilmezse, tansiyon yüksekliği, gebelik zehirlenmesi, bebekte gelişme geriliği, erken doğum ve bebeğin anne karnında ölüm riskini artırıyor. Ailesinde tiroid hastalığı olanlar dikkat! İstanbul Üniversitesi – İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, daha önce tiroid bezlerinde problem olanların, ailesinde tiroid hastalığı mevcut olanların, gebe kalmakta zorluk yaşayan ve düşük yada erken doğum öyküsü olan kadınların yüksek risk grubunda yer aldığını belirtti.


Diğer Yazılarımız
Astım hastalarının doğru bildiği yanlışlar
Şişmanlığı önlemek için bir kaç öneri
Bergamot,Besbase faydaları
Hatmi Çiçeği Faydaları
Bergamot,Besbase faydaları
İsiliğin en iyi tedavisi sık banyo
Börülcenin faydaları
Kalsiyum ilaçları alırken dikkat!
Fast food ve kakaolu ürünler çocuklarda astımı artırıyor
Bel Egzersizleri