Kozmetik lensler dahil, kontakt lenslerin rastgele satın alınmaması ve mutlaka göz doktoru önerisi ile kullanılması gerekiyor. Türk Oftalmoloji Derneği Kontakt Lens Birim Başkanı Doç. Dr. Tomris Şengör, lenslerin kişinin gözüne uygun olmadığında, doğru kullanılmadığında ya da başkalarıyla paylaşıldığında kornea ülseri, enfeksiyon ve görme bozukluğu gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Bu enfeksiyonların da körlüğe hatta gözün kaybedilmesine kadar giden ciddi sonuçlar doğurabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Tomris Şengör, doktor kontrolünde ve kullanım talimatlarına uyularak kullanılması önerisinde bulunduğu kontakt lensler ile ilgili mutlaka yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

 

Lens kullanımında öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli husus temizlik… Lenslerinize dokunmadan önce her defasında ellerinizi yumuşak bir sabunla yıkayın ve tüy bırakmayan bir havlu ile kurulayın. 
• Lenslerinizi her çıkardığınızda ovalayarak temizleyin, durulayın ve dezenfekte edin; her defasında taze lens solüsyonu kullanın. 
• Lens kabını günlük olarak temizleyin ve hava ortamında kurutun; ayda bir lens kabını değiştirin. • Lenslerinizi çok sık kullanmıyorsanız ya da günlük temizliği ile uğraşmak istemiyorsanız günlük tek kullanımlık lenslerin konforundan yararlanın. 

Doç. Dr. Şengör’e göre, lens kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise solüsyonlar. Şişe üzerindeki son kullanma tarihinden önce solüsyonu kullanmak ve kullanılmayanların şişelerini kapalı tutmak gerekiyor. Solüsyonları açtıktan 90 gün sonra atmak ve lensleri saklamak için güvenli bir yer olarak lens kabını, kullanılan solüsyon ile birlikte taşımak da yapılması gerekenler arasında. 

BU DAVRANIŞLARDAN KAÇININ!
Doktora danışmadan lens kullanmanın sakıncalı olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Tomris Şengör, asla yapılmaması gerekenleri ise şöyle özetliyor: 
• Sabun, kozmetik veya diğer maddelerin lenslerinizle temasına izin vermeyin. 
• Kimseyle kontakt lenslerinizi değiştirmeyin. 
• Musluk suyu asla kontakt lensiniz ya da lens kabınızla temas etmemelidir; kontakt lensinizi ya da lens kabınızı temizlemek için musluk suyu kullanmayın, lensinizle havuza girmeyin, duş almayın. 
• Kullanım süresinden uzun süre lenslerinizi kullanmayın.

LENSLE MAKYAJ YAPARKEN...
Lens kullanımını tercih eden kadınların kontakt lensler ile makyaj yaparken de dikkatli olması öneriliyor. Doç. Şengör, “kontakt lenslerle makyaj yapabilirsiniz; fakat rahatsızlık hissini en aza indirmek ve makyajınızın bozulmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken noktalar var” diyor ve şu önerilerde bulunuyor: 
• Makyaj yapmadan evvel lenslerinizi takın, 
• Makyajınızı silmek için önce lensinizi çıkarın, 
• Göz makyajınızda yağsız ve kokusuz makyaj ürünleri kullanın, 
• Dökülmeyi ve akmayı önlemek için suya dayanıklı rimel ve eye liner kullanın, 
• Lenslerinizin altına kaçarsa rahatsızlığa neden olacağı için kirpik boyayan fırçayı dikkatli kullanın.


Diğer Yazılarımız
Kardeşkanı Faydaları
Çocuğunuzun kilosuna değil, boyuna bakın
Kadınların kalbini vuran 6 hastalık!
Erkek kısırlığının nedenleri...
Alzheimer ile diyabet ilişkili
Armut,Arpa faydaları
Dünya nüfusunu tehdit eden hastalık: Tüberküloz
Yaraların temizlenmesinde sadece su kullanabilirsiniz!
Üzüm çekirdeği ve tarçın diyabete iyi geliyor
Sağlıksız klima, nefes almayı zorlaştırıyor