Lahana
 (brassica oleracea) : Turpgiller familyasından iri ve kalın yapraklı bir bitkidir. En çok yetiştirileni baş lahanadır. Yurdumuzun bütün bölgelerinde yetişir. Başlıca çeşitleri: Kemer lahanası, Batman lahanası, köse lahanası, Brüksel lahanası ve kara lahana. Lahana C vitamini bakkımından zengindir. Yapısında kükürt bulunur. Çiğ olarak yemek veya sıkarak suyunu içmek daha faydalıdır.

\r\n

Faydası : Kansızlığı giderir. İdrar söktürür. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Mide ve bağırsak yaralarını yumuşatır. Kabızlığı giderir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Vücudu hastalıklara ve kansere karşı korur. Göğüs ucu çatlaklarını giderir. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir. Astımda faydalıdır. Romatizma, siyatik, lumbago ve Apsede yararlıdır. Ses kısıklığını giderir. İştah açar. Guatr olanlar yememelidir.

\r\n
\r\n

Latinçiçeği (frenkteresi) : Latinçiçeğigiller familyasından; bir çeşit bitkidir. Çiçekleri kırmızı veya turuncudur. Peru'da doğal olarak yetişir. Çiçekleri salatalarda kullanılır.

\r\n

Faydası : İştah verir. İdrar söker. Skorbütte faydalıdır.


Diğer Yazılarımız
Çakaleriğinin faydaları
Topuk Dikeni Çalışma Verimini Etkiliyor
Salebin tek faydası öksürüğe mi?
Hacamat (Akupunktur Sempozyumu)
Diyetler neden hep yarım bırakılır
Beyaz tam buğday ekmeği ne kadar sağlıklı?
Yaşlı hastalar, tavsiye ile ilaç kullanıyor
Kanser hastalarından teşhisi gizlemeyin
Beyin yorgunluğu unutturuyor
Evde Mayalanmış Yoğurt Kanserden Koruyor