\"gunes\"Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker kışın yağan karın güneş ışığının yüzde 85-95’ini yansıtarak adeta bir ayna vazifesi gördüğünü aktaran Küçüker \"UV radyasyonu, güneş ışınlarının yüzde 5’ini oluşturmasına rağmen çok tehlikelidir. Radyasyonu göremeyiz ve hissedemeyiz ancak zararlı etkilerini gözlemleyebiliriz. Bu nedenle sadece yazın değil kış aylarında da gözlerimizi güneşin zararlı ultraviyole radyasyonundan korumak için, güneş gözlüğü kullanılması gereklidir\" diye konuştu.
Füme, yeşil ve kahverenginin en çok tercih edilen güneş gözlüğü cam renkleri olduğunu belirten Küçüker \"Kontrast duyarlılığı olan bu camlar renkleri eşit olarak geçirir, daha doğal ve net görüntü algılanmasını sağlar\" dedi.
Taylan Küçüker, işportada satılan ürünlerde kimsenin bu standartları garanti edemeyeceğini ifade ederek, güneş gözlüklerinin optisyenlik müesseselerinden garanti belgesiyle alınmasının göz sağlığı açısından önemli olduğunu söyledi.
Güneş gözlüğü satın alırken sıkça sorulan \"Koyuluğu iyi mi?\", \"Yüzüme yakıştı mı?\" gibi sorularla doğru bir tercih yapabilmenin mümkün olmadığını dile getiren Küçüker, güneş gözlüklerinin Türkiye’de daha çok aksesuar amaçlı satın alındığını belirtti.
Küçüker, UV radyasyonunun önlemesi için güneş gözlüğü talebinin az olduğunu belirtti.
LENS DE KORUYOR
Küçüker, renklendirilmiş lenslerin de arzu edilmeyen radyasyonu göze ulaşmadan azaltıp önleyeceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
\"Renklendirilmiş lenslerin uluslararası bir standarda göre üretilmesi, bir optisyen ya da hekim tarafından önerilmesi, göz ve görme sağlığını korur, göz ve yüzün yaralanmalara karşı güvenliğini sağlar. Kolaylıkla tutuşmaz, alerji ve tahriş yapmaz, kanserojen ve zehirli bir materyal ihtiva etmez. Trafikte araç kullanırken, sinyal ışık renkleri kolaylıkla fark edilir.\"
AA


Diğer Yazılarımız
"Cinsiyet belirleme testi sakıncalı"
Acıçiğdemin faydaları
Çitlembik,Çitsarmaşığı faydaları
Fast food ve kakaolu ürünler çocuklarda astımı artırıyor
Hanımeli Bitkisinin Faydaları
Aile içinde sağlıklı ilişkiler kurma yolları
Çocuğunuzun kilosuna değil, boyuna bakın
Melisa,Menekşe faydaları
‘Cipslere sağlığa zararlı ibaresi yazılmalı’
Eğirotu,Ekmek ağacı faydaları