Bebekler Söylenenleri Ne Zaman Anlar

Bebeklerin “elma” gibi temel sözcükleri altı aylıkken anlamaya başladığı belirlendi.

Ankara- “Proceedings of the National Academy of Sciences” adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre bebekler, yetişkinlerin kastettikleri şeyleri sanılandan çok daha önce anlamaya başlıyor.

Araştırma, 6 ila 9 aylıkken ana dillerindeki sözcükleri ayırt etmeye başlayan bebeklerin bir konuşmanın anlamını da bir yaşına geldiklerinde tam anlamıyla kavrayabildiklerini gösterdi.

Araştırmacılar, biri 6-9 aylık diğeri 10-20 aylık bebeklerden oluşan iki gruba iki farklı nesnenin resimlerini gösterdi ve annelerin bebeklere hangi nesnenin nerede olduğunu sormalarını istedi.

 

Bebeklerin göz hareketlerini inceleyen araştırmacılar, 6-9 aylık bebeklerin yüzde 78′inin doğru nesneye baktığını gözlemledi.

 

6 ila 14 aylık bebeklerde sözcükleri anlama konusunda kayda değer bir fark bulunmadığı, 14 aydan sonra kavrama becerisinin önemli oranda arttığı belirlendi.

 

Daha önce bebeklerin sözcüklerin anlamını kavramaya en az 1 yaşındayken başladığı sanılıyordu.

Her yıl 9 bin kişi kalın bağırsak kanserinden ölüy...
Her yıl 9 bin kişi kalın bağırsak kanserinden ölüyor

Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Ayça Gültekin, en sık görülen kanser türleri arasında kalın bağırsak kanserinin erkeklerde ve kadınlarda 3’üncü sırada yer aldığını söyledi.   KAN [ ... ]

Sigara Tiryakileri 2 Kat Risk Altında
Sigara Tiryakileri 2 Kat Risk Altında

Sigara tiryakileri, içlerine çektikleri dumanın yanında kendi içtikleri sigaranın çevreye yayılan dumanı nedeniyle de önemli risklerle karşılaşıyorlar.   Environmental Health isimli dergide yayınlanan bulgular, "Sigaranın dumanı içenler için önemsizdir" inancını reddediyor.  [ ... ]

Çocukların kahvaltı ve beslenme çantasına dikkat!...
Çocukların kahvaltı ve beslenme çantasına dikkat!

Ders zilinin çalmasıyla birlikte binlerce öğrenci, günün büyük bir bölümünü okulda geçirecek. Park Sima Sağlıklı Zayıflama Merkezi Limited Şirketi Genel Müdürü Gülşen Altın, hem bedensel hem de zihinsel enerji için sağlıklı bir beslenme planının altını çiziyor. Sağ [ ... ]

Şişmanlık kanser riskini artırıyor
Şişmanlık kanser riskini artırıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Samsun Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, ''Obeziteye yatkın yaşam tarzı kanser gelişmesini kolaylaştırıyor'' dedi.
kadınların çeşitli kanser türlerine yakalanma olasılığ [ ... ]