\"jjj\"Uzmanlara göre, çocuklarda tuvalet eğitimi genellikle 2 ila 2,5 yaşlarında başlaması gerekiyor.

\r\n

Tuvalet eğitimine başlanabilmesi için çocukların hem fizyolojik olarak (boşaltım sistemindeki kas yapısını kontrol) hem de psikolojik olarak hazır olması gerekiyor.

Uzman Pedagog Adem Güneş, emiciözelliği yüksek, konforlu bezler sebebiyle çocukların tuvalet eğitiminin geciktiğini söyledi. Güneş, \"Çocuk altını ıslattığının farkına varmıyor. Çişini yapan çocuk bu rahatsızlığı hissetmiyor. Çocuk 'bez pahalıymış, anne zorlanıyormuş' bunu anlamaz.\" diye konuştu.

\r\n

Ateş ve benzeri şeylerle korkutma veya birtakım zorlama ve baskılarla yapılan tuvalet alışkanlığı eğitiminin asla yerinde bir davranış olmadığını belirten Güneş, \"Bu ve benzeri yanlış davranışlar çocuğun ileriye dönük birtakım problemler yaşamasına sebep olur.\" uyarısında bulundu. NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Psikolog Aynur Sayım ise çocuğun tuvalet eğitimine hazır olmasını beklemek ve sabırla izlemek gerektiğini belirtti. Tuvalet eğitimine hazır olduğunda çocuğun sinyaller vereceğini anlatan Sayım, \"Gizli köşelerde çişini yapmaya başlar. Eğer çocuk hazır olduğunu hissettiriyorsa, o zaman tuvalete götürmek ve 'aferin' diyerek, ödüllendirerek olumlu pekiştiriciler kullanmak gerekir.\" tavsiyesinde bulunuyor.


Diğer Yazılarımız
Çivitağacı,Çivitotu faydaları
Bebek yeşil kaka yapıyorsa araştırmak gerekir
Baldırıkaranın faydaları
Limonlu salam, portakallı sosis
Kolesterol düşürücü diyet
Hiyarşembe Faydaları
Ayıüzümünün faydaları
Farekulağı,Fasulye faydaları
Ağız yarasına karşı: Papatya
Depresyon geçiren annenin çocuğu da olumsuz etkileniyor