\"hacamatEn iyi hacamat hastalanmadan önce yapılan hacamattır.Akut hastalıklarda ise ya hastalığın başlangıcında veya şiddeti azalmaya ve ateş inmeye başladığı zaman hacamat yapılır. Kronik hazımsızlıktan şikayetçi olanlar önce hazmı düzeltmeli, sonra hacamat yaptırmalıdır.

\r\n
Kişi ilk defa hacamat yaptıracaksa, banyodan hemen sonra yapılmaz, iki saat beklemek gerekir. Kanı koyu ve yapışkan olanlara banyodan hemen sonra hacamat yapılır.
\r\n
İki çukurdan yani ense çukuru ve bıngıldaktan, hacamat yapılmaz. Yapılırsa, unutkanlığa hatta deliliğe sebep olabilir.
\r\n
Kafa arkasından, ense çukurunun altından (boyun), kulak arkası bölgelerden sık hacamat yapılmaz. Görmenin zayıflamasına sebep olabilir. Bu durumda hacamat ilk 2 – 3 defa 2 hafta ara ile, sonra ayda bir yapılabilir.
\r\n
*Eskiden oluşmuş katarakta ve göz ameliyatından sonra kafa arkasına, ense çukurunun altına ve kulak arkasına özel durumlar hariç, hacamat yapılmaz,

\r\n
*Organ nakli geçirenlere, diyaliz ve hemofili hastalarına hacamat yapılmaz,
\r\n
*Hacamat, yanık, egzama, varis yarası ve diğer yaraların, benlerin, vitiligonun üzerine yapılmaz,
\r\n
*Dinç ve kuvvetli olanlar hariç, 60 yaşın üzerinde olup da hayatında hiç hacamat yaptırmamış olanlara hacamat yapılmaz,
\r\n
*Adetli kadınlara da hacamat yapılmaz. Sebebi; 1- Abdestsiz olduğu için, 2- Hacamat adet kanamasını durdurur, kanamayla atılamayan kan, rahimde tıkanıklıklar oluşturabilir.
\r\n
Özel durumlar dışında, hamile kadınların ve 12 aylık olana kadar çocukların, hacamata ihtiyacı yoktur. Özel durumu olanlara, örneğin; suni sancı veya sezaryenle doğan, beyin yapısında ve fonksiyonunda bozukluk olan, kör veya şaşı olan çocuklara, önceden sezaryen veya herhangi bir ameliyat geçirmiş hamile kadınlara hacamat yapılır.
\r\n
Ancak, eskiden her yeni doğan bebeğe kuyruk sokumundan hacamat yapılır, doğumda oluşabilen beyin ödemlerini omurganın sıvı dolaşımına çekerek, beynin rahat çalışması sağlanırdı. Belki de bu sebepten çocuklar, bugünkü çocuklara nazaran daha rahat uyur, uslu, saygılı ve akıllı olurlardı.
\r\n
Hacamat bittikten sonra kesiklere dokunmamak ve kanı silmemek gerekir. Ancak kan durduktan ve kesikler üzerinde kabuklar oluştuktan sonra yaraları kuru bezle bantlamak mümkündür. Ayrıca, kesikler üzerinde oluşan kabuklar silinmez ve enfeksiyona yol açmamak için hacamattan sonraki 24 saat içinde banyo yapılmaz.
\r\n
Hacamattan sonra 1 – 2 saat yemek yenilmez ve uyunmaz.
\r\n
Hacamat anında boş konuşulmaz, televizyona bakılmaz, şarkı dinlenmez.
\r\n
Bu yasakların bazıları hacamat olanı, bazıları da hacamat yapanı korur. Hepsi de ciddi, önemli yasaklardır.
\r\n
Hacamatın bazı sırları vardır ki herkese anlatılmaz. Bu sebepten hacamat sanatını işin ehlinden öğrenmek gerekir.


Diğer Yazılarımız
Filiskinin faydaları
Filiskin,Frenkmaydanozu faydaları
Yanıklar birkaç gün içinde iyileşebilecek
Fazla hırs ömrü törpülüyor
Kalbe vurulan en büyük darbe
El, ayak ve dudaklardaki çatlakları önemseyin
Sivilce Tedavisinde Tercihimiz Hala Sabun
Gece acıkmanızın sebepleri
Hayatımı Değiştiren 25 Kilo
Gençlik aşılayan gaz: Ozon