\"ergenlik\"Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Karaaslan, çocuklarda erken ergenliğin ciddi psikolojik travmalara yol açabileceğini söyledi.
Karaaslan, günümüzde ergenliğin başlama yaşının kızlarda 8, erkeklerde 9 olarak kabul edildiğini belirtti.Bu yaşlardan önce ergenlik belirtilerinin ortaya çıkmasına \"erken ergenlik\" denildiğini aktaran Karaaslan, son yıllarda farkındalığın artması, sağlık erişiminin yaygın ve kolay olması nedeniyle hekimlere erken ergenlik konusunda başvuruların arttığını bildirdi.
Karaaslan, genetik ve etnik özelliklerin, hormonlu gıdaların, tarımsal ilaçlara uzun süreli maruz kalmanın, beslenme ve yaşam şeklinin ergenliğe girme yaşını etkilediğini ifade ederek, şöyle konuştu:
\"Günümüzde birçok hormon veya hormon benzeri madde tarımsal üretimde kullanılmaktadır. Bu gıdaların uzun süre alınması erken ergenliğe yol açmaktadır. Et ve tavuk yetiştirme çiftliklerinde ekonomik karlılığı artırmak için hormonlar kullanılmaktadır. Bu tip hormonlar uzun vadede erkek çocuklarında memelerde büyüme, kız çocuklarında ise meme gelişimi, kilo artıs¸ı, hızlı boy uzaması, irilik, erken adet görülmesi sorunlarına yol açar.
Hormonlu gıdalara bireysel önlem almak zor bir işlemdir. Bu konu ulusal ve uluslararası düzeyde alınacak tedbirler, müeyyideler, denetlemeler ve kurallara uymayanların cezalandırılması ve toplum önünde sergilenmesi ile çözülür.\"

\r\n

OKULDA DAHA BAŞARISIZ OLUYOR
Erken ergenliğin çocuk psikolojisini derinden etkilediğini belirten Karaaslan, erken ergenliğe giren çocukların okulda daha başarısız olduğunun tespit edildiğini söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Karaaslan, erken ergenliğin tedavi edilmediğinde veya tedavisinde geç kalındığında bazı istenmeyen durumlar ortaya çıkabileceğini vurgulayarak \"Erken ergenlik nedeniyle daha iri göründükleri için yaşıtları tarafından dışlanan çocuklarda ciddi psikolojik travmalar görülebilir. Aileler çocuklarında ergenlik belirtileri görüldüğü zaman panik yapmamalı, uzman hekime başvurmalıdır. Erken ergenliğin teşhisi kolaydır ve tedavisi vardır\" ifadelerini kullandı.
AA


Diğer Yazılarımız
Boyun fıtığı mı kas ağrısı mı?
Hacamat yeniden keşfediliyor
Ekrana bakmak yaşlandırıyor
Baldıran,Baldırıkara faydaları
Akupunktur ve Sedef Hastalığı
Damar tıkanıklığı, insanlık tarihi kadar eski
Bu sinyalleri es geçmeyin!
Vücut direncinin azalması yüz felcine sebep oluyor
Bilinmeyen kanser önleyici: C vitamini
Gebelik Kusması ve Akupunktur (Hiperemezis Gravidarum)