British Medical Journal'da yayımlanan bir araştırma, trafikte yoğun dumana maruz kalanların, 6 saat içinde kalp krizi geçirme olasılığının yükseldiğini, söz konusu ortamdan uzaklaşılmasıyla birlikte riskin tekrar azaldığını ortaya koydu.

Araştırma kapsamında, İngiltere ve Galler bölgesinde 80 bin kalp krizi vakasını inceleyen uzmanlar, hava kirliliğine maruz kalmayla kalp krizi belirtileri arasında ilinti olup olmadığını araştırdı.

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Prof. Jeremy Pearson, hava kirliliğinin kanı kalınlaştırıp pıhtılaşmayı arttırdığını belirterek, araçlardan çıkan egzoz dumanını soluyanların kalp krizi geçirme riskinin geçici olarak yaklaşık 6 saatlik bir süre için yükseldiğinin belirlendiğini kaydetti.

Pearson, bu bilgiler ışığında, kalp rahatsızlığı yaşayanların yoğun trafik olan bölgelerde uzun süre kalmamaları önerisinde bulundu. Araştırmacılardan Krishnan Bhaskaran da bulunulan mekândaki hava kirliliğinin düşük düzeyden orta düzeye yükselmesinin, kalp krizi riskini yüzde 5 oranında arttırdığının saptandığını belirterek, ''Kirlilik, kalp krizinin ortaya çıkma zamanını öne alıyor'' dedi.


Diğer Yazılarımız
Yalnızlık direnci kırıyor
Az yemek, beyni genç tutabilir
Yanık tedavisinde 'dikenli fare' umudu
Mayasılotunun Faydaları
13.Grup Hekimlere Yönelik Verdiğimiz HACAMAT EĞİTİMİ'nden kareler
Denizüzümü faydaları
Olumsuz duygulardan kurtulma yolları
Sıcak su, müzik ve ışık, epilepsiyi tetikleyebilir
Soğuk havalar kalbinizi yormasın!
Burçak faydaları