Çocuğunuz sürekli burnunu kaşıyorsa, hapşırma krizine giriyorsa dikkat edin! Alerjik rinit hastalığı kapınızı çalmış olabilir

Son dönemde çocuklarda çok sık görülen alerjik rinit hastalığı, yaşamı tehdit eden bir hastalık olmamakla birlikte çocukların yaşam kalitesini önemli ölçüde bozuyor.

 

TIKALI BURUN

Vücuda giren yabancı maddelere karşı gösterilen aşırı duyarlılığın burun ve sinüslerde yer alan mukozada gerçekleşmesiyle ortaya çıkan tabloya alerjik rinit deniliyor. Alerjik rinitli çocuklar, burun tıkanıklığı nedeniyle ağız solunumu yapıyor ve bu da ileride çene gelişim bozukluklarına yol açabiliyor. Bayındır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü doktorlarından Dr. Yusuf Ziya Güler; “Alerjik rinitler özellikle çocuklarda diş çürümelerine yol açabilir, kulakları alerjiden etkilenebilir, işitme kayıpları görülebilir, gözaltlarında koyu renk değişikliği gelişebilir ve bu tedavi edilmezse kalıcı olabilir” dedi. Doktor Güler, alerjenlerin ev tozları, küf mantarları, kedi, köpek tüyü kümes hayvanları tüyü, polenler, hamamböceği ve gıdalara karşı olabileceğine dikkat çekti. Dr. Güler, “Başarılı bir tedavi için hastaların alerji hakkında bilgili olmaları gerekir” diye konuştu.

 

SÜREKLİ KAŞINIRLAR

Doktor Güler, alerjik rinitli çocuklarda hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde burunda, kulaklarda ve boğazda kaşıntı şikayetlerine dikkat çekti. Ayrıca, özelikle alerjik rinitli çocukların çok huzursuz olduğunu belirten Güler ekledi: “Yerlerinde duramazlar, sürekli kaşınır, burunlarını ovuştururlar.”

Kaynak : SABAH


Diğer Yazılarımız
Pazının Faydaları
Veremin gizlenmesi tedaviye engel oluyor
Sarı Ballıbabanın Faydaları
Baldıran,Baldırıkara faydaları
Terlemeyi engellemeyin
Aslanyağı,Aslandişi faydaları
Çocuğunuzun kilosuna değil, boyuna bakın
Göz tansiyonu belirti vermiyor
İzlandalikeni Faydaları
Özgüven doğru anlaşılmazsa narsist duygulara yol açabilir