Her 5 kişiden 1`inde reflü görülmektedir. Midede yanma ve bulantı gibi belirtiler gösteren hastalıkta erken tanı tedaviyi kolaylaştırır…

 

1- Reflü yaygın görülen bir hastalık mıdır?

 

Reflü dünyada en sık görülen ve görülme sıklığı da sürekli artan bir hastalıktır. Artan bir sıklıkla görülmesinin türlü nedenleri var. Önceleri gastrit sanılan pek çok hastada sorunun aslında reflü olduğunun anlaşılması artışın birinci nedeni. İkincisi ileri tetkik yöntemlerinin daha yaygın kullanılması reflünün daha çok merkezde ele alınıp kesin tanısının konmasını sağladı. Üçüncüsü, batı tipi yaşam biçimimiz ve beslenme alışkanlıklarımız nedeni ile bu hastalık daha çok görülüyor. İstatistik olarak ABD`den verilen rakamlar her 5 kişiden birinin farklı derecelerde reflü yakınması olduğunu gösteriyor. Türkiye`de de yaklaşık 750 bin kişinin reflü nedeni ile ilaç kullanıldığı tahmin ediliyor.

 

2-Reflü tehlikeli bir hastalık mıdır?

 

Reflü aslında bir semptom yani bir yakınmanın adı. Kelime anlamı `geri kaçış demektir`. Hazım enzimleri içeren mide sıvısının yukarı doğru yemek borusuna kaçmasıdır. Yemek borusunun içi bu sıvıya karşı dayanıklı olmadığı için asitli sıvının burada oluşturduğu tahriş ve onun sonucu ortaya çıkan bulguların tamamına reflü denir.Reflü öncelikle insanın yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır. Reflü uyku kalitesinde bozukluk horlama ve uyku apnesi de yapabilir. Reflünün hasta üzerinde olumsuz etkisi daha sık yaşam kalitesi ile ilgilidir ancak uzun süren ve tedavi edilmeyen vakalarda ölümle sonuçlanabilecek ciddi komplikasyonları olduğunu da biliyoruz.

 

3-Reflü nasıl anlaşılır?

 

Reflü yakınmalarının zengin bir çeşitliliği vardır. Ağza acı su gelmesi, göğüs kemiği arkasında yanma, midede yanma ekşime, ses kısıklığı, ses çatallanması, inatçı öksürük, astım ve farenjit, boğazda takılma hissi, ağız kokusu, diş problemleri, kalp krizine benzeyen göğüs ağrısı en sık görülen reflü yakınmalarıdır. Bu ve benzeri yakınmaların toplumda çok sık görüldüğünü ve bazılarının arkasında reflü dışı nedenler olduğunu unutmamak gerekir. İleri tetkik yöntemleri ile artık reflünün kesin tanısı mümkündür.

 

Kesin tanı için ne yapmak lazım?

 

Reflü ile ilgilenen merkezlerde kesin tanı koyma şansı var. Bunun için yapılması gerekenler, hastanın yakınmalarını dikkatle dinleyip muayene etmek, gerekirse endoskopi ve 24 saatlik PH takibidir. Bazı hastalarda yutma sırasında çekilen ilaçlı film, manometre ve ayırıcı tanıda ultrasonografi de gerekli olabilir. Kesin tanı çok önemlidir. Çünkü bu hastalıktan muzdarip olduğunu düşünen on binlerce kişi yaşam biçimini değiştiriyor, rejim yapıyor ve bir kısmı da sürekli ilaçlar kullanıyor. Bu hastalığın uzun süren bir tedavi süreci vardır. Böyle bir disipline girmek için insanlar hastalığın kesin tanısından emin olmak ister.


Diğer Yazılarımız
Kilonuzu nasıl kontrol edebilirsiniz?
Filiskinin faydaları
Beslenmenin saçlar üzerindeki etkisi
"Kanseri ithal edip binalara döşüyoruz"
Bebeklerde Uyku Sorunu
Çikolata, astım için gizli tehlike
Parfümü cilde değil, giysinize sıkın!
Tahin, kış için doğru seçim
Böbrek hastalıklarında Ozon
Kalp krizinin yüzde 50'sinden sorumlu