Özellikle genç erkeklerin kullandığı jöle sinüzite sebep oluyor. Özel Tekden Hastanesi Başhekimi ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Kemal Tekden, saçın estetik amaçla ıslak bırakılmasının veya jöle gibi benzeri maddeler

sürülmesinin sinüzit şikâyetlerini artırdığını kaydetti.

Kemal Tekden, "Jöle saçları ıslak tutar ve kafada daimi bir yaşlık hissi bırakır. Bu durumda burun içinde enfeksiyon oluşturarak sinüzite yol açar." dedi. Sinüzite daha çok sporcuların yakalandığına dikkat çeken Kemal Tekden, havayla dolu olması gereken sinüs boşluklarının iltihaplanması olarak tarif edilen sinüzitin, sık baş ağrısı ve burun tıkanıklığıyla kendini gösterdiğini kaydetti.


Sinüzitin saçlarını yaş bırakanlar ve spor sonrası terliyken kendilerini korumayan kişilerde sürekli tekrar ettiğini vurgulayan Tekden, "Bir defa sinüzit geçirenlerin daha fazla dikkat göstermelidir." uyarısında bulundu. Gençlerin biraz daha yakışıklı olmak amacıyla jöle kullanımına gösterdikleri hassasiyet kadar sağlıklarına da dikkat etmelerini isteyen Tekden, kış aylarında sürekli şapka giyilmemesi gerektiğini söyledi. Tekden, yağışlı havalarda mutlaka şapka takılmasının soğuk havadan korunmayı sağlayacağını belirterek, "Saçlarınız ıslak değilse şapka giymemeniz de iyi olur. Çünkü başınızı şapkaya alıştırmak çok iyi değildir. Ancak sürekli nezle, üşüten ve sinüzitiniz varsa ya da havalar aşırı derecede soğuk ise o zaman şapka takmanızda yarar vardır." dedi.


Diğer Yazılarımız
Keçi değil, B tipi grip
Kakule,Kanaryaotu faydaları
Gülün faydaları
Kalbiniz tükeniyor mu?
Sudan korkan çocuğunuzu yüzmeyi öğrensin diye havuza atmayın!
Karamuk Faydaları
Sarıotun Faydaları
Öğretmenler dikkat!
Hercaimenekşe Faydaları
‘Su içsem yarıyor’a metabolizma ayarı