Çocukları okul kantinlerinden ya da okul sonrası hamburgercilerden uzak tutmanın yolu, onlara sağlıklı ve keyifli beslenme çantaları hazırlamaktan geçiyor.

\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n\r\n
\r\n
\r\n
\r\n
\r\n
\r\n

Okulların açılmasıyla birlikte, ‘Çocuğum okulda ne yiyecek, ne içecek, kantinlerdeki abur-cuburlardan onu nasıl uzak tutacağım’ gibi sorular ailelerin kafasını kurcalıyor. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzmanlarından Diyetisyen İpek Ağaca Özger, ailelere eğlenceli bir o kadar da sağlıklı beslenme çantaları öneriyor.

\r\n

Özger, sağlıklı ve eğlenceli bir beslenme çantasının sağlıklı gelecek için büyük bir adım olacağını belirtiyor ve beslenme çantasının önemini şöyle anlatıyor: “Çocuklarınızın daha dengeli öğünler tüketmesi için beslenme çantasına konulacak besinlerin doğru seçilmesi çok önemli. Protein, karbonhidrat ve yağ dağılımı; yeterli vitamin ve mineral içerip içermediği; besin gruplarının dengesi beslenme çantası menülerini planlarken dikkat ettiğimiz noktaların başında geliyor.”

\r\n

Beslenme çantaları çocuklar için keyifli, kolay taşınabilir olduğu kadar, anne babalar için de pratik olmalı. Beslenme çantasının önemini bilip de beslenme çantasına ne koymanız gerektiğini bilmiyorsanız işte size hem besleyici hem pratik beslenme çantası önerileri:

\r\n
\r\n
\r\n
\r\n\r\n

Pazartesi: Cam kâsede neşeli yoğurt. (Yoğurdu, marketten almak yerine, evde mayalanmış 3 kaşık yoğurdun içerisine 2 adet badem ve 1 adet şeftaliyi dilimleyerek bu neşeli yoğurdu hazırlayabilirsiniz. Şeftali yerine, 1 avuç çilek de kullanabilirsiniz.)

\r\n

Salı: 5 renkli mini sandviç (Peynirli, kuru domates, marul ve cevizli mini sandviç). 1 adet taze kayısı.

\r\n

Çarşamba: Yulaflı elmalı ev kurabiyesi, kutu süt.

\r\n

Perşembe: Sebzeli mini börek, cherry domatesler, kutu ayran.

\r\n

Cuma: 2 adet yavrulu kayısı, (2 adet kuru kayısı içinde 1/2 ceviz), kutu süt.

\r\n
\r\n


Diğer Yazılarımız
Kazalara karşı TV'yi mutlaka sabitleyin
MS'e göz testiyle takip
Anneler bebeklerini nasıl obezite riskine sokuyor?
Baldıran,Baldırıkara faydaları
Günlük Bitkisi Faydaları
Aile içi şiddet iştahsızlık yapıyor
Kalp sağlığı için sabah değil, akşam spor yapın
Kolesterolü nasıl düşürebilirsiniz?
Dr. Kasım ALTINTAŞ - BURSA
Soğuk havalar kalbinizi yormasın!