İç hastalıkları uzmanı Dr. Doğan Çimen, ailesinde şeker hastası olanların hastalık için risk taşıdığını, bu durumdaki kişilerin özellikle kilo almaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Çimen, ailesinden herhangi bir ferdin geçmişte şeker hastalığı geçiren kişilerde özellikle 35 yaşından sonra hastalık belirtisi görülebileceğini belirtti.

Dr. Çimen, "Hastalığa yakalananların yüzde 25'ten fazlası kilolu olanlardır. 45 yaşından büyükler de hastalık için risk taşıyor. İri bebek doğuranlar, hipertansiyonu olanlar, polikistik over sendromu olanlar hastalık için risk taşıyor." diye konuştu. Dr. Çimen şu bilgileri aktardı: "Bir kişide diyabet gelişmesi için en az 10 yıla gereksinim vardır. Bu şu demektir; bir insanda aşikar şeker hastalığı varsa en az 10 yıl önce harabiyet başlamıştır. Kişinin eğer açlık kan şekeri 126 mg/dl üzerinde ise günün herhangi bir saatinde kan şekeri 200 mg/dl üzerinde ve beraberinde çok su içme, çok idrara çıkma, kilo kaybı varsa, şeker yükleme testinde (75 gr glikoz ile) 2. saatte kan şekeri 200 mg/dl üzerinde ise ve ikinci tekrarda da aynı sonuç çıkıyorsa aşikâr diyabet tanısı konulur."

Hastalık tedavi edilmediği takdirde; göz hastalıkları (katarakt, glokom, körlük), sinir sistemi hastalıkları (uyuşma, karıncalaşma), böbrek hastalıkları (diyalize kadar ilerleyebilir), kalp hastalıkları (damar tıkanıklığı, kalp krizi), beyin damar hastalıkları (felç, beyin kanaması), ayak yaraları (bacak kesilmesine kadar ilerleyebilir) gibi rahatsızlıklar görülebilir.


Diğer Yazılarımız
Dünyada Akupunktur
Gripten koruyacak 18 öneri
Aktarlarda satılan bitkilere sınırlama geliyor
Ayçiçeği,Aysarımsağı faydaları
Hastalık daha çok kimlerde görülür?
Çağın Hastalığı: Reflü
Menekşenin Faydaları
Kalp naklinde büyük umut
Kemik tümörleri her yaşta görülebiliyor
Aslanağzı,Aslanyağı faydaları