Uzmanların iddiasına göre, kanınızı yıkatarak hep genç ve zinde kalabilirsiniz. ABD'den Japonya'ya dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan ozon terapiyle gençleşip, 80 yaşında dağa çıkan, hatta cinsel gücünü artıranlar var. Yöntemi Dr. Lale Yeprem anlattı

Son yılların, çok rağbet gören alternatif tıp uygulamalarının başında ozon terapi ya da Almanlar'ın deyimiyle 'Kan yıkama' geliyor. İktidarsızlıktan strese, kanserden yaşlılığa pek çok derde çare olan ozon tedavisine ABD'de yılda 3 milyar dolar harcanıyor. Kanını yıkatarak gençleşenler arasında Hollywood starlarından Prens Charles'a, futbolculardan siyasetçilere pek çok ünlüyü bulmak mümkün. 

Performansı artırdığından sporda doping olarak da kabul edilen ozon terapisinin Türkiye'deki en tanınmış müdavimi ise Mesut Yılmaz. Yılmaz'ın aşırı sigara tiryakiliğinden bu yöntemi seçtiği belirtiliyor.'Kanserden koruyor'

I. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından keşfedilen, yurtdışında oldukça pahalı olan bu yöntem, Türkiye'de pek bilinmediğinden az sayıda doktor tarafından uygulanıyor. İstanbul'da Ozon Sağlık Hizmetleri kurucusu Dr. Lale Yeprem'in

yanı sıra Kızılay'ın Pendik Şubesi'nde uzmanlar, sınırlı sayıda hastaya bu konuda tedavi hizmeti veriyor.

Yılda en az 10 seans yaptırılan kan yıkama yönteminin bağışıklık sistemini güçlendirerek performansı artırdığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Lale Yeprem, 'Şehirde sürekli toksine maruz kalıyoruz. Bu yöntem kanser gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riskini en aza indirgiyor' dedi.

Sık hastalandığı için Avrupa'da 100 yıldır uygulanan bu yöntemi İngiltere'de öğrenmeye merak sardığını anlatan Yeprem, 2 yıldır hem Türkiye'de hastalara ozon tedavi yöntemini uyguluyor hem de bu konuyla ilgilenen hekimlere eğitim veriyor. Hastaları arasında ünlü mizah ustası Gani Müjde de var. Yeprem, hep genç ve zinde kalmayı isteyenlerin başvurduğu ozon yöntemini AKŞAM'a anlatırken şunları söyledi:

Stres oksijensiz bırakıyor

Oksijen, yaşamımızı sürdürmemiz için gerekli olan en önemli öğelerden biri. Vücudumuzun her bir hücresi oksijene ihtiyaç duyuyor. Ancak hepimizin yaşamında zamanla oksijen alımında bir düşüş ve beynimizde kullandığımız oksijen miktarında azalma oluyor. Günlük yaşam mücadelesi, iş yoğunluğu, mesleki ve ailevi sıkıntılar, endüstriyel olarak hazırlanan gıda ürünleri, çevre kirliliği, nikotin, alkol, kahve, kötü alışkanlıklar, yanlış yaşam biçimi ve hatalı beslenme, hareketsizlik, hastalık ve enfeksiyonların her biri başlı başına stres faktörü oluşturuyor. Tüm bunlara, normal yaşlanma süreci de eklenince insan vücudunun oksijen ihtiyacı fazlalaşıyor. Oksijen yetersiz olduğunda organ ve hücrelerin çalışması aksıyor. İşte, tam bu noktada ozon terapi, kanı oksijene doyurarak, dokulardaki oksijenasyonu artırıyor. Dünyada Almanya, İngiltere, ABD, Malezya, Brezilya gibi pek çok ülkede sadece ozon terapi yapan özel hastaneler mevcut. İtalya'da özel kürsüsü bile var. Almanya'daysa 8 bin hekim ozon terapi uyguluyor.

Kanser tedavisinde tamamlayıcı

Kanser tedavisinde ilave ya da tamamlayıcı olarak düşük dozlarda 'majör otohemoterapi' adı altında veya 'minör otohemoterapi' olarak ozon kullanılıyor. Aktive edilmiş oksijen, bağışıklık sistemini uyararak, beyaz kan hücrelerinden anti-kanser maddelerinin salınmasını, kanın dolaşımını artırarak, alyuvarların, kalpten en uzaktaki dokular ve hücrelere ulaşabilmesi için en küçük damarlarda bile hareket edecek kadar esnek olmasını sağlıyor. Sadece anemisi, kanla ilgili rahatsızlığı olan hastalara uygulama yapılmıyor.

Oksijensizlik belirtileri

Oksijensizlik semptomların başında, baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk, çalışma gücünün zayıflaması, yaşam sevincinin azalması, erken yaşlanma, hayati önem taşıyan organların yıpranması geliyor. İşte oksijensiz bırakan nedenlerden bazıları:

Kötü nefes alma (Kronik bronşit astım gibi...)

Rafine edilmiş gıdalar,

Sigara içimi,

Egzersiz azlığı,

Çevre kirliliği,

Karbon monoksit zehirlenmesi (özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayanlar için),

Çevredeki doğal oksijenin azalması.

Ozon tedavisine 30 ile 35 yaşından sonra başlanması gerektiğini belirten Dr. Yeprem, 'Hastalarımın çoğu erkek. Ozonu en çok erkeklerde yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kullanıyoruz. Ozon tedavisi erkeklerde sıkça görülen cinsel fonksiyon bozukluklarında dolaşımı düzenlediği için tercih ediliyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için ayrıca grip aşısına gerek kalmaz' dedi.

Yılda 1 milyar lira

Ozon terapi ücreti, seans ve uygulama şekline göre değişiyor. 1 yılda 10 seanslık oksijen tedavisinin ücreti tüm check-up ve doktor ücretleri dahil 1 ile 1.5 milyar arasında.

Bir seans yarım saat sürüyor. Her bir seanstan sonra efor sarf edilmemesi tavsiye ediliyor. Ancak her yıl seansların tekrarlanması gerekiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Ozon, bağışıklık sisteminin zayıfladığı bütün hastalıklarda etkili. Ozon gazı, ciltten emilim yoluyla alındığı zaman hücrenin oksijenlenmesini artırarak yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri engelliyor. Ameliyat sonrası halsizlik durumlarında, kireçlenmelerde, eklem ağrılarında, sporcuların performansını artırmada ozan tedavisinden çok iyi sonuçlar elde ediliyor. Bunun dışında şeker hastalarında meydana gelen açık yaraların kapatılmasında kullanılan ozon, açık yarası olmayan hastalarda da doku tahribatını engellemek için uygulanabiliyor. Astımlı hastaların da ozon tedavisinden sonra rahat nefes alıp aktif yaşamlarına kısa zamanda geri dönmeleri mümkün.


Diğer Yazılarımız
Ionic Detox Uygulamaları
Aynısefa,Ayrıkotu,Ayva faydaları
Sigara dünyanızı karartmasın!
Yemekten sonra yapılmayacak 7 şey
Eşek Kulağının faydaları
Enfeksiyon Nedir?
İlaçların ihmali, tüp bebek tedavisini olumsuz etkiliyor
Bağırsak kanserini tetikleyen iki gen bulundu
Denizüzümü faydaları
Belirti vermiyor, kör ediyor